| Hírek : Ha kell, a játékvezetők főnöke felülbírálja a szabálykönyvet |
Ha kell, a játékvezetők főnöke felülbírálja a szabálykönyvet
2006.04.14. 08:28
Nagy port kavart a szerdai Ferencváros–Honvéd öszszecsapás, amelyet talán a játékvezetőnek félbe kellett volna szakítania. Vágner László, a bírók főnöke reméli, a vasárnapi Fradi–Újpest rangadón nem adódik hasonlóan kínos helyzet. Lássuk a szabályt: a versenykiírás 21. paragrafusának o pontja így rendelkezik:
„Súlyos nézőtéri rendbontás (pl. az ellenfél, a mérkőzésen nem részt vevő, a pályán részt vevők durva szidalmazása, rasszista megnyilvánulások, verekedés, pirotechnikai eszközök játéktérre való dobálása stb.) esetén a játékvezető félbeszakítja a mérkőzést, és a jelenlévő ellenőrökkel konzultál a mérkőzés azonnali beszüntetéséről vagy folytatásáról. Az adott mérkőzésen második alkalommal történő súlyos rendbontás után a játékvezető a mérkőzést beszünteti.”
A bíró előbb konzultáljon
A tartós békétlenség ellenére azonban a meccs ment tovább. Vajon miért: – A szabály azt is kimondja, hogy az első alkalommal a bírónak az ellenőrrel kell konzultálnia arról, folytatható-e a játék, és az első félidőben ez nem történt meg – indokolta Szabó Zsolt játékvezető szerda esti rugalmasságát Vágner László. – A FIFA ezt a szabályt a rasszista és antiszemita megnyilvánulások ellen hozta, ám nálunk a megfogalmazás nem ezt a szándékot tükrözi. Tizenegy egyesület vezetőjével beszéltem, és egyetértettünk: a meccs megszakítása nem szolgálja a futball érdekeit.
– Mikor is hozták ezt a szabályt? – Amikor az MLSZ felső vezetésében még jó sok játékvezető volt...
– És azért, mert Bozóky Imre és Puhl Sándor ma már nem tisztségviselő, nem is kell betartani? – Mondom, hogy így rossz a szabály. Nem szabad a bírót kötelezni rá, hogy a nézők egymás közti üzengetésében ő döntsön arról, hol a határ. Persze a rasszizmus más lapra tartozik, az ellen fel kell lépni. A jegyzőkönyv szerint, például, már a második percben felhangzott egy Kispest-ellenes rigmus – vagyis azonnal le kellett volna fújni a meccset? Nem mondom, hogy nem elítélendő, de ilyen alapon játszhatnánk a temetőben is...
Bölcs dolog volt beugrani a meccsre
– A második játékrészben viszont már nem maradt el a konzultáció, ön tanácsolta Szabó Zsoltnak, hogy vezesse tovább a mérkőzést. – Öt perccel korábban érkeztem meg a stadionba. Kaposvárról jöttem Pestre, és hallottam a rádióban az első félidő eseményeiről, gondoltam, jobb, ha beugrom a meccsre. Utólag mondhatom, jó megérzés volt, hiszen így enyém a felelősség: én mondtam, hogy menjen tovább a mérkőzés. A kispestiek ekkor valóban zsidóztak, ami játékmegszakítást vont maga után, ám ahogy elmondták, ez volt az első rasz-szista vagy antiszemita felhang, így nem volt akadálya annak, hogy a szükséges intézkedések megtétele után folytatódjék a játék.
– Ezek szerint Szabó Zsolt az első félidőben hibázott, amikor egy szimpla anyázás miatt megszakította a találkozót? – Nem, ez figyelemfelkeltő intézkedés volt, és bevált, hiszen megnyugodott a két tábor. Igaz, csak egy ideig... Ami pedig még nagyon fontos: képzelje el, aki a lefújás mellett érvel, hogy mi lett volna, ha 3–1-es hazai vezetésnél a bíró beszünteti a mérkőzést. A szurkolók szétszedik a stadiont, hatalmas botrány kerekedik, és most azt hallgathatnám, hogy Szabó Zsolt miért nem vezette tovább...
– Vasárnap Fradi–Újpest: játékost, edzőt, ellenérdekelt jegyszedő nénit mocskolni szabad? – Nem.
– Ha mégis mocskolják, a bíró beszünteti a találkozót? – Az üzengetéseknél nem. Ha nagyon durva a hangnem, az ellenőrrel konzultál. Ha rasszista megnyilvánulásokat tapasztal, akkor igen. A játékvezetőnek van egyfajta döntési szabadsága, de szeretném, ha a felelősség nem az övé lenne. Ő fújja le a durva belemenéseket, vagy adjon tizenegyest, ha kell, de ne a szurkolók rigmusaira hegyezze a fülét. Ezért kezdeményeztem, hogy legyen a meccsen egy neves MLSZ-ellenőr, aki kapcsolatot tart a klubvezetőkkel, a rendőrséggel, és ha szükséges, az ő javaslatára szakítsák félbe a találkozót.
A politikai szólamokkal nem lehet mit kezdeni
– Nem tartozik a vasárnapi meccshez, mégis érdekes lehet: akár kampányidőben, akár kampánycsend alatt szabad bármelyik párt állítólagos nemi identitását kórusban firtatni? – Na látja, ez benne van a szabálykönyvben? Nincs. Akkor én most mit tanácsoljak a bírónak, ha szidják akár a jobb-, akár a baloldalt? Fújja le, vagy vezesse tovább? Mindig a helyzet, na és az ellenőr dönti el.
– Igazi főnökként mindenáron le akarja venni a döntési kényszert a játékvezetők válláról. Viszont ne tagadjuk: szerdán Vágner László egyszerűen átírta a szabálykönyvet. – Éppen a szabályok szellemében konzultáltam második alkalommal a bíróval. Az első játékmegszakítás pedig csak figyelmeztetés volt. De nem akarok a kifejezések árnyalataival takarózni: mivel rossz szabályról van szó, és a helyzet is ezt kívánta, lelkiismeret-furdalás nélkül átírtam volna.
| |